Co się stanie, jeśli Twój balon na gorące powietrze dostanie w nim dziurę?

Na tym blogu podobało Ci się poznawanie balonów na ogrzane powietrze, na tyle, że chciałbyś umówić się na lot w najbliższym czasie. Jednak jeden strach, który wciąż wzbiera w tobie, to myśl, że balon na gorące powietrze ma w sobie dziurę. Czy w takiej sytuacji balon zacząłby szybko tonąć?

Jeśli balon na gorące powietrze dostanie w nim dziurę, wyciek ciepłego powietrza spowoduje, że balon zacznie opadać. Jednak pod warunkiem, że system palników nadal działał, pilot balonu mógłby z przerwami wprowadzać gorące powietrze, więc opadanie odbywało się stopniowo.

W tym artykule wyjaśnimy dalej, co by się stało w przypadku przebicia koperty, a także jak prawdopodobne jest to. Informacje zawarte w tym poście powinny złagodzić ten szczególny problem, więc pamiętaj, aby czytać dalej!

Co by się stało, gdyby Twój balon na gorące powietrze miał w sobie dziurę?

Zanim zaczniemy, chcemy tylko powiedzieć, że balony na ogrzane powietrze mają już w sobie dziury. Dno koperty – co jest terminem technicznym samego balonu – ma szeroki otwór, przez który palniki mogą przesyłać ciepło. W górnej części koperty znajduje się kolejny otwór zwany portem deflacyjnym, który jest otworem wentylacyjnym, przez który wychodzi gorące powietrze.

Jednak to są dziury, które są przypuszczalny być tam. Bardziej martwisz się, że coś przebije balon na ogrzane powietrze lub materiał, który inaczej się rozerwie. Wcześniej koperta była w większości samowystarczalna, ale teraz ma otwartą ranę, że tak powiem, co powoduje utratę powietrza.

To brzmi jak scenariusz katastrofy, prawda? A jednak byłbyś zaskoczony.

Jeśli pamiętasz z naszego artykułu o lądowaniu balonów na ogrzane powietrze, rozmawialiśmy o tym, jak pilot balonu musi zmniejszyć ciepłe powietrze do koperty, aby sprowadzić balon na poziomą ziemię. Jako szybkie odświeżenie, balony na gorące powietrze zawierają system palników z jednym lub dwoma palnikami, jeśli nie więcej. Palniki są wypełnione propanem, który po podgrzaniu paruje z cieczy w gaz.

Wróćmy więc do twojego najbardziej przerażającego scenariusza, że ​​koperta przecieka i traci gorące powietrze. Zakładając, że tempo utraty powietrza nie jest przy wysokim ciśnieniu (wskazywanym w PSI), wtedy znajdujesz się w sytuacji podobnej do otwierania portu deflacji, aby wypuścić gorące powietrze.

Wychodzi ciepłe powietrze, więc balon traci wysokość. Pilot balonu nie dotknąłby otworu deflacyjnego, ponieważ zwiększyłoby to tylko tempo utraty gorącego powietrza i przyspieszyło zejście.

Zamiast tego pilot balonu potraktowałby dziurę w kopercie tak, jakby mieli otwarty otwór deflacyjny. Używaliby zaworu nadmuchowego, aby wysłać więcej gorącego powietrza do koperty, być może robiąc to nieco częściej niż w scenariuszu kontrolowanego lądowania, ponieważ gorące powietrze wydostaje się z koperty.

Mówiąc o lądowaniu, gdzie by to się stało? Cóż, zwykle pilot balonu na ogrzane powietrze jest w kontakcie z załogą naziemną, aby wybrać miejsce do lądowania. Próbują wybrać miejsce, które jest blisko drogi, ale z dala od zwierząt, linii energetycznych i innych zagrożeń.

Ponieważ twój balon ma dziurę i przecieka, pilot balonu nie ma tak wielkiego luksusu w wyborze miejsca lądowania. Jeśli nadal będą mogli komunikować się z załogą naziemną, zrobią to, aby szybko podjąć decyzję, gdzie jest najbezpieczniejsze miejsce. Wtedy cię tam wylądują.

Lądowanie powinno być bezpieczne, bo przecież pilot balonu może nadal korzystać z systemu palników i innych części balonu. To powiedziawszy, w porównaniu z normalnym lądowaniem, w sytuacji awaryjnej z pewnością istnieje możliwość bardziej nierównego lądowania.

Co może powodować dziury w balonie na gorące powietrze?

Dlaczego balon na ogrzane powietrze miałby się rozerwać? Powodów jest kilka i prawie wszystkie znajdują się pod kontrolą firmy balonowej i/lub pilota balonu. Porozmawiajmy teraz więcej o tych przyczynach.

Tani materiał balonowy

Balony na ogrzane powietrze, biorąc pod uwagę ich ogromne rozmiary, nie są tanie. Średni koszt wynosi od 10 000 do 25 000 USD i więcej. Napisaliśmy post na blogu podkreślający koszty balonów, które możesz sprawdzić tutaj.

Aby zmniejszyć wydatki, niektóre firmy produkujące balony na ogrzane powietrze mogą kupić tanią, cienką kopertę. Koperty o największej wytrzymałości są zbudowane z nylonu ripstop o właściwościach ognioodpornych. Bryły lub panele koperty są połączone taśmą obciążającą i mocnymi szwami, dzięki czemu panele są mało prawdopodobne, aby się oddzieliły, a sama koperta się nie rozpadnie.

Każdy materiał, który jest cieńszy niż nylon ripstop, może się łatwiej rozdzierać. Jeśli masz wątpliwości dotyczące koperty balonu na ogrzane powietrze, którym zamierzasz podróżować, zalecamy skontaktowanie się z firmą baloniarską i zapytanie o jej balony.

Ignorowanie wysokości

Balon na ogrzane powietrze zawiera wysokościomierz, który pilot balonu powinien regularnie sprawdzać podczas całej podróży. Gdy wzniesiesz się na wysokość ponad 3000 stóp, siła wiatru wzrasta. Podczas gdy pilot balonu może przewidzieć prędkość i siłę wiatru na mniejszej wysokości, na tej wysokości praca z wiatrem staje się trudniejsza.

Twój balon ma większą szansę na to, że zostanie poobijany, osłabiając kopertę i zwiększając ryzyko pojawienia się dziury lub kilku dziur.

Wyboisty start i/lub lądowanie

Chociaż nie musisz się martwić o drzewa, gdy lecisz na wysokość ponad 1000 stóp, na poziomie gruntu te przeszkody stanowią duże zagrożenie. Pilot balonu nie powinien startować w pobliżu drzew, wiatrowskazów lub innych ostrych przedmiotów, które mogą zarysować i rozerwać kopertę. Dotyczy to również lądowania balonu.

Muszą również unikać linii energetycznych, ponieważ energia elektryczna z tych potencjalnie pod napięciem może być niebezpieczna dla balonu, załogi na pokładzie i pasażerów.

Latanie przy złej pogodzie

Chociaż może to być irytujące, gdy lot balonem zostanie uziemiony z powodu obaw o pogodę, powinieneś podziękować pilotowi balonu za priorytetowe bezpieczeństwo. Poza silnymi wiatrami warunki pogodowe, takie jak zacinający deszcz, są również zagrożeniem, które może uszkodzić kopertę i prawdopodobnie zwiększyć ryzyko jej rozerwania.

Długotrwałe zużycie

Jeśli balon na ogrzane powietrze leci w temperaturach nieprzekraczających 250 stopni Fahrenheita, koperta może wytrzymać od 400 do 500 godzin, zanim pilot balonu powinien ją wymienić. Im niższe temperatury podczas lotu, tym więcej czasu możesz wydostać się z koperty.

Mimo to, nie oznacza to, że koperta jest produkowana przez lata nieprzerwanego użytkowania. Jeśli wypytujesz firmę baloniarską o jej koperty, upewnij się, że zapytałeś, kiedy koperta była ostatnio wymieniana.

Czy musisz się martwić, że Twój balon na ogrzane powietrze dostanie w nim dziurę?

Prawdopodobnie zastanawiałeś się, kiedy czytałeś, jak prawdopodobne jest, że balon na gorące powietrze przedziurawi się i zacznie przeciekać. Nie bardzo. Ponownie przytoczymy raport z 2016 r. z czasopisma Medycyna lotnicza i wydajność człowieka aby to potwierdzić.

W tym raporcie czasopismo cytuje dane National Transportation Safety Board lub NTSB o katastrofach balonów na ogrzane powietrze w Stanach Zjednoczonych w latach 2000-2011, czyli dane z 12 lat. Zdarzyło się tylko 78 wypadków balonów na ogrzane powietrze, w których uczestniczyło łącznie 518 osób. Spośród wszystkich wypadków doszło do pięciu ofiar śmiertelnych i 91 poważnych obrażeń.

Nasz blog mówił również o bezpieczeństwie balonów na ogrzane powietrze, dostarczając więcej statystyk nieobjętych zbiorem danych z Medycyna lotnicza i wydajność człowieka dziennik. Niektóre z tych incydentów miały miejsce również poza Stanami Zjednoczonymi.

Na przykład w 2012 roku miał miejsce wypadek na bagnach w Lublanie w Słowenii, w którym zginęło sześć osób z 32 kolarzy. Wypadek został przypisany nagłej burzy.

Również w 2012 roku miała miejsce katastrofa balonu na ogrzane powietrze w Nowej Zelandii, w której zginęło 11 osób. Pilot balonu uderzył w linie energetyczne podczas lądowania i żaden z pasażerów nie przeżył. Pilot nie zastosował się do standardowych procedur lądowania, ponieważ najwyraźniej znajdował się wówczas pod wpływem narkotyków.

W 2016 roku w Maxwell w Teksasie 16 osób zginęło podczas lotu balonem, ponieważ pilot balonu zdecydował się latać pomimo niesprzyjającej pogody. Dzień incydentu był bardzo mglisty z niskimi chmurami, z których żadna nie sprzyja balonowaniu. Po raz kolejny pilot balonu był pod wpływem narkotyków.

Tak, to są przerażające historie, ale opowiadamy je wam, aby udowodnić, że spośród wszystkich czynników, które mogą spowodować rozbicie balonu na ogrzane powietrze, przeciekająca koperta historycznie nie jest jednym z nich.

Końcowe przemyślenia

Chociaż nie jest to szczególnie prawdopodobne, balon lub koperta na ogrzane powietrze mogą zostać rozerwane. Gdyby taka sytuacja kiedykolwiek miała miejsce, pilot balonu użyłby zaworu nadmuchowego do wysłania ciepłego powietrza do powłoki, aby mógł sprowadzić balon na ziemię z kontrolą. Mamy nadzieję, że ten post pomógł Ci przekonać się, jak bezpieczne może być latanie balonem i że nie musisz się martwić o dziury w kopercie!