Co robić, gdy sum nie ugryzie w stawie?

Bez względu na to, jak wielkim jesteś rybakiem, czasami twoje ryby po prostu nie są po twojej stronie. Sum może być jedną z trudniejszych do złapania ryb, zwłaszcza jeśli jesteś w stawie.

Co zrobić, jeśli sumy nie gryzą w stawie

 • Wypróbuj inny rozmiar haczyka
 • Możesz ich odstraszyć
 • Twoja przynęta nie jest dla nich interesująca
 • Spróbuj znaleźć nową lokalizację

Wędkarstwo to świetna rozrywka i może być świetną zabawą. Jeśli masz problemy ze złowieniem suma w często odwiedzanym stawie, oto kilka powodów, dla których Twoja ryba może nie kąsać i co możesz zrobić, aby to naprawić!

Co możesz zrobić, jeśli nie możesz złapać suma w stawie?

Problemy ze złapaniem ryby mogą być frustrujące. Dobrą wiadomością jest to, że istnieje wiele zmiennych, które mogą pomóc nie tylko stać się lepszym rybakiem, ale także dowiedzieć się więcej o rybach, które próbujesz złowić.

Nawet jeśli zaopatrujesz swój staw, nie ma gwarancji, że będziesz łowił ryby z lewej i prawej strony. Stawy są zazwyczaj trudniejszym środowiskiem dla ryb. Oto cztery wskazówki, które pomogą Ci złowić więcej sumów.

Upewnij się, że używasz różnych rozmiarów haczyków. Ważne jest, aby wypróbować różne rozmiary, aby dowiedzieć się, co jest dla Ciebie najlepsze i na jaki rodzaj ryby są najbardziej reaktywne. Sumy są bardzo wrażliwą rybą i potrafią wykryć wszelkie zmiany w wodzie. Twój haczyk może zakłócić wodę, brodząc w wodzie, a nawet twój cień może spowodować, że ryba odwróci się i odpłynie.

Przynęta, której używasz, również robi ogromną różnicę. Im bardziej śmierdząca przynęta, tym większe masz szanse na złapanie suma w stawie. Ważne jest, aby zmienić przynętę, aby zainteresować ryby. Zapachy na dłoniach podczas nęcenia haczyka, a nawet kolor przynęty mogą zwiększyć lub zmniejszyć Twoje szanse.

Czytać  Czy wędka może zginać się w obie strony?

Jeśli wszystko inne zawiedzie, nie bój się poruszać wokół stawu, w którym łowisz. Nie rób zbyt wielu ruchów, ponieważ możesz niepokoić ryby. Porozmawiajmy więcej o tym, dlaczego nie łapiesz ryb i dokładnie, jak możesz upewnić się, że robisz wszystko, co możesz!

Twój haczyk może być problemem

Istnieją cztery popularne haczyki, jeśli chodzi o łowienie sumów.

 • Kotwica górna: konstrukcja z trzema zębami
 • Haczyk Kahle: Okrągły z zadziorem skierowanym w ucho haczyka
 • Okrągły haczyk
  • Przesunięcie: ma punkt poza linią z trzpieniem
  • Non-Offset: Point in line, bardzo popularny wśród wędkarzy rekreacyjnych
 • Hak J: w kształcie litery „J”

Bez względu na to, jakiego haczyka używasz, rozmiar haczyka ma ogromny wpływ na to, jak udana będzie Twoja wyprawa wędkarska. Rozmiar używanego haczyka zależy od dwóch głównych czynników. Jaki rozmiar haczyka jesteś wygodny w użyciu i jaki rodzaj suma chcesz złowić.

Ostrość haka również może być przyczyną problemu lub holowania. Jeśli masz tępy haczyk, jest mniej prawdopodobne, że złapiesz suma, co spowoduje kradzież przynęty i pustą żyłkę. Należy również wziąć pod uwagę siłę haka. Im większa ryba, tym większy haczyk i odwrotnie dla mniejszych ryb.

Możesz ich odstraszyć

Ryby wiedzą, że tam jesteś! Sum potrafi wykrywać dźwięki, ruch, a nawet zapachy. Jeśli masz problemy ze złapaniem suma, może to być coś, co robisz. Zachowanie ciszy, jak to możliwe, to kolejna świetna wskazówka, aby miejmy nadzieję, że złowisz więcej ryb.

Kiedy wybierasz się do idealnego miejsca do wędkowania, będziesz chciał być tak cichy, jak tylko możesz. Dotyczy to również sytuacji, gdy zdecydujesz się brodzić w wodzie, w której łowisz. Poruszanie się tak mało, jak to konieczne, nie tylko pomoże rybom pozostać w obszarze, w którym się znajdują, ale daje znacznie większe szanse.

Czytać  Czy łowienie na żywą przynętę jest okrutne?

Nawet pudełko na sprzęt może narobić wystarczająco dużo hałasu, aby odstraszyć suma. Możesz znaleźć pudełka, które nie robią zbyt wiele hałasu, ale tak naprawdę chodzi o to, jak cicho możesz być. Jeśli łowisz sumy kanałowe, zapach na dłoniach lub butach może nawet zniechęcić ryby do zbliżania się do twojej przynęty.

Wielu wędkarzy w poszukiwaniu sumów lubi łowić w nocy. Ponieważ są tak świadomi, ciemność faktycznie ukrywa twój cień i ułatwia ukrywanie się przed sumem.

Twoja przynęta może nie być interesująca

Tak, sumy też mają preferencje! Większość wędkarzy wie, jaka przynęta przyciąga daną rybę, ale czasami ryby są trudne. Wybrana przynęta, przynęta, kolory, a nawet ruch i kształty mają wpływ na atrakcyjność suma, którego próbujesz złowić.

Sumowi zależy tylko na dwóch rzeczach, zapachu i smaku. Mają około 20 000 wewnętrznych kubków smakowych, a także około 175 000 zewnętrznych kubków smakowych. Tylko dlatego, że używałeś jednego rodzaju przynęty od lat, nie oznacza to, że po prostu nie jest dla nich interesująca następnego dnia. Oto niektóre z najpopularniejszych opcji przynęt do łowienia sumów.

 • Wątróbki drobiowe
 • Aloza
 • Plastry Hot Doga
 • Surowy Boczek
 • Małże
 • Mniejsze ryby
 • Robaki

Jeśli użyjesz przynęty żywej, spróbuj dodać ją do haczyka lekko zakrzywioną, to sprawi, że sum będzie myślał, że przynęta jest żywa, co sprawi, że będzie bardziej atrakcyjna. Możesz również użyć „dmuchawy robaka”, która zwiększa rozmiar robaka i zapobiega jego spadaniu lub po prostu opadaniu na dno.

Możesz również dodać plastikowe dodatki do haczyka, aby zwiększyć jego wyporność i funkcjonalność. To dosłownie sprawia, że ​​linka wygląda ciekawiej, a sum jest bardziej skłonny podejść i zobaczyć, co się dzieje.

Może musisz zmienić lokalizację?

Chociaż wędkarstwo to hobby, które wymaga sporo cierpliwości, czasami ryby po prostu nie są zainteresowane. Może to być spowodowane brakiem źródeł pożywienia w stawie, co zmniejszyło populację, przełowieniem lub wieloma innymi czynnikami.

Czytać  Czy możesz używać WD-40 na kołowrotku?

Jeśli masz problemy z łapaniem suma w stawie, który regularnie robisz, być może nadszedł czas, aby coś zmienić. Możesz nawet pozostać przy tym samym stawie, ale może zmienić stronę lub udać się do miejsca, w którym jest woda, która może mieć większy ruch.

Pora dnia lub roku, w której łowisz, może mieć ogromny wpływ na Twój sukces podczas łowienia. Niższe temperatury faktycznie utrzymują rybę bliżej szczytu, co może skutkować lepszym łowieniem. Jeśli wiesz, jakiego rodzaju ryby szukasz, to podczas łowienia możesz odegrać ogromną rolę.

Wiosna to kolejny świetny czas na złapanie suma. Zazwyczaj schudły w chłodniejszych miesiącach i wracają do cieplejszych wód, aby się nakarmić i przybrać na wadze. Sumy lubią przynętę z lekkim smrodem, a zapach wędruje dalej w ciepłej wodzie.

Jeśli wszystko inne zawiedzie, nie bój się pytać innych wędkarzy. Mogą mieć szczególny wgląd w okolicę, a nawet ryby w stawie. Mogą dać ci znać, gdzie są najlepsze lokalizacje, a może nawet sztuczki, które dla nich zadziałały.