Bieżnia vs. Bieganie na zewnątrz: co jest trudniejsze dla ciała?

Wielu biegaczy dochodzi do punktu w swoim sportowym życiu, kiedy zauważają więcej bólu, czy to z powodu wieku, czy z powodu nadmiernego wysiłku. Bez względu na powód, może to spowodować, że ktoś będzie szukał bezpieczniejszego sposobu biegania, który jest łagodniejszy dla ciała. To często prowadzi do pytania, czy bieganie na świeżym powietrzu jest trudniejsze dla organizmu niż bieganie na bieżni.

Bieganie na zewnątrz jest trudniejsze dla ciała niż bieganie na bieżni. Podczas biegania na bieżni sportowcy są w stanie lepiej skupić się na doskonałej formie, kontrolować zmienność i skutecznie unikać kontuzji. Bieżnie są również bardziej miękkie dzięki wyściełanemu bieżnikowi i są delikatniejsze dla stawów biegacza i tkanek miękkich.

Biegacze doznają kontuzji, gdy ich biegi nie są idealne, a ich otoczenie stwarza przeszkody (pogoda, nierówne nawierzchnie, trudny teren). Jeśli celem jest uniknięcie kontuzji, należy biegać w środowisku, w którym jest ich najwięcej kontroli, co wskazuje na: bieganie na bieżni w pomieszczeniu. Jednak nawet bieżnie mają swoje wady i zalety.

Czynniki determinujące: jak bieganie jest trudne dla organizmu

Postrzegany wysiłek

Jednym ze sposobów określenia, czy bieganie w pomieszczeniu czy na świeżym powietrzu jest trudniejsze niż oba, jest ocena czegoś, co nazywa się „dostrzeganym wysiłkiem”. Postrzegany wysiłek odnosi się do mentalnego przewidywania tego, „jak trudne” wydaje się działanie.

Postrzegany wysiłek większości osób, jeśli chodzi o bieganie na świeżym powietrzu, polega na tym, że: trudniejsze niż bieganie na bieżni w pomieszczeniu. Nawet jeśli sama aktywność nie jest faktycznie trudniejsze, jest postrzegane jako trudniejsze, co, jak na ironię, utrudnia jednostce egzorcyzm. Jest to problematyczne tylko dlatego, że sportowcy częściej poddają się wcześniej, gdy postrzegany wysiłek jest większy.

Urazy fizyczne lub skutki uboczne

Jednym z najbardziej charakterystycznych sposobów sprawdzenia, czy jedna forma biegania jest trudniejsza od innej, jest ocena prawdopodobieństwa kontuzji i wystąpienia fizycznych skutków ubocznych. Nie ma dowodów na to, że biegacze na świeżym powietrzu mają bardziej kontuzjowane kolana niż biegacze na bieżni. Jednak to, co zostało ustalone przez prowadzenie zarówno trenerów, jak i lekarzy, to to, że niewłaściwy bieganie lub przemęczenie określić prawdopodobieństwo obrażeń.

Bieganie na zewnątrz

Bieganie na świeżym powietrzu ma wiele zalet, w tym wiele korzyści dla zdrowia psychicznego. Przebywanie na zewnątrz w słońcu pozwala na wchłonięcie witaminy D, oddychanie świeżym powietrzem i poczucie więzi z naturą i społecznością.

Jednak bieganie na świeżym powietrzu stwarza kilka przeszkód. W końcu nie biega samoistnie, co jest z natury trudne dla organizmu. To biega nieprawidłowo to jest trudne dla ciała. Niestety, łatwiej jest kontrolować i ograniczać prawdopodobieństwo kontuzji na zewnątrz niż w pomieszczeniu na regulowanej maszynie.

Plusy

 • Korzyści dla zdrowia psychicznego – Medycyna Hopkinsa przeprowadziła badania, które pokazują, że bieganie na świeżym powietrzu poprawia nastrój, pamięć i koncentrację, zdolność do zmiany zadań oraz obniża niepokój i stres.
 • Poprawia stabilność i zwinność boczną – biegając na zewnątrz, poprawiasz swoje zdolności motoryczne i poziom zwinności, dzięki różnym typom terenu, przeszkodom i umiejętności pokonywania zakrętów.
 • Jest wolne! – jedną z największych zalet biegania na świeżym powietrzu (poza obserwowaniem ptaków i ludzi) jest to, że nie jest wymagane członkostwo w siłowni.
 • Najlepszy sposób na szkolenie na imprezy — Niestety nic nie zastąpi biegania na świeżym powietrzu podczas treningu do maratonu lub triathlonu.
 • Buduje gęstość mineralną kości – intensywny, obciążający charakter biegania na świeżym powietrzu może pomóc w budowaniu gęstości mineralnej kości (nawet bardziej niż na rowerze!)

Cons

 • Twarde dla tkanek miękkich – ten Uniwersytet Nauk Stosowanych w Holandii odkryli, że urazy tkanek miękkich i stawów (takie jak urazy kolan lub kostek) są częstsze u biegaczy, którzy wykonują egzorcyzmy na świeżym powietrzu niż na bieżniach.
 • Istnieją niekontrolowane zagrożenia – bieganie na zewnątrz wiąże się z innymi niebezpieczeństwami i nieoczekiwanymi scenariuszami, takimi jak: nierówny teren, kierowcy piszący i prowadzący, psy, rowerzyści, zagrożenia pogodowe (deszcz, grad, ekstremalne upały). W wiadomościach pojawiło się wiele historii o atakach na kobiety podczas biegania w nocy także. Oto rodzaje niebezpieczeństw, które móc być kontrolowane podczas biegania na bieżni.
 • Forma trudniejsza do perfekcji – trudniej jest doskonalić formę na szutrze, na zewnątrz niż na bieżni. Ze względu na poziom zmienności i brak luster, nie zawsze możesz ocenić, czy utrzymujesz spójną i zdrową formę (co może prowadzić do kontuzji)

Bieganie na bieżni

Bieżnie to jedne z najpopularniejszych urządzeń do egzorcyzmów (zarówno w domowych, jak i publicznych salach gimnastycznych). Amerykańska Komisja ds. Bezpieczeństwa Produktów KonsumenckichSzacuje się, że każdego roku ponad 50 milionów Amerykanów korzysta z bieżni. Są one nie tylko popularne, ale bardzo skuteczne w utrzymaniu zdrowia układu krążenia i uczeniu prawidłowej techniki biegania.

Plusy

 • Łatwiejsze stawy i tkanki miękkie – ponieważ bieżnie są wyściełane, zapewniają lepszą amortyzację niż chodniki lub ścieżki na zewnątrz. Oznacza to mniejsze obciążenie kolan i kostek, co ostatecznie oznacza mniej kontuzji i niezbędny czas regeneracji.
 • Może udoskonalić prawidłową formę biegania – podczas biegania na bieżni często biegasz przed lustrem (zwłaszcza w publicznej siłowni). Pozwala to na wizualną kontrolę i ocenę swojej postawy podczas biegania: Czy masz proste plecy? Czy patrzysz w dół, kiedy biegniesz? Czy twoje ramiona poruszają się w nadmiarze? Czy robisz zbyt krótkie kroki, odcinając ruchomość nóg? Bieganie na bieżni pozwala lepiej ćwiczyć i doskonalić formę biegania, więc bieganie na zewnątrz zapobiega kontuzjom.
 • Utrzymuj stałe tętno – Zgodnie z doskonaleniem formy, korzystanie z bieżni pozwala sportowcowi skoncentrować się na utrzymaniu stałego tętna, nie tylko dla zdrowia układu krążenia, ale także zamiast treningu przed dłuższymi biegami lub wyścigami.
 • Niższy Postrzegany Wysiłek – bieganie w pomieszczeniu na bieżni jest często postrzegane jako mniej trudne niż bieganie na świeżym powietrzu, dlatego osoby takie często biegają dłużej i zmuszają się nieco mocniej.
 • Większa kontrola – ogólnie rzecz biorąc, bieganie na bieżni pozwala mieć większą kontrolę nad egzorcyzmem. Nie musisz liczyć się ze spontanicznymi zmianami pogody, zanieczyszczeniem powietrza, rozproszeniami, nieoczekiwanym lub trudnym terenem czy nagłymi wzniesieniami.
 • To wygodne – niektórym łatwiej jest wskoczyć na bieżnię niż wyjść na zewnątrz (zwłaszcza w ruchliwym mieście).

Cons

 • Nudny – nie ulega wątpliwości, że bieganie na bieżni jest strasznie nudne dla większości ludzi. W porównaniu z oddychaniem świeżym powietrzem, wygrzewaniem się na słońcu i posiadaniem na co popatrzeć, bieżnia oferuje niewiele rozrywki.
 • Ograniczona zmienność – bieganie po powierzchniach o różnej fakturze, zawartości i stabilności pomaga wzmocnić różne partie mięśni i zwiększyć stabilność. Jednak bieżnia lubi większość wariantów, aby zwiększyć taką stabilność i ostrą siłę mięśni.
 • Nie mogę skręcać – tak jak zmienność poprawia stabilność, brak skrętów uniemożliwia poprawę zwinności bocznej.
 • Nadal możesz się zranić – To, że biegasz na bieżni, nie oznacza, że ​​jesteś magicznie wolny od kontuzji. W końcu wszyscy byliśmy świadkami tej osoby na siłowni, która albo nie zwraca uwagi, biegnie za szybko, albo tańczy i potyka się, upada, a potem zlatuje z bieżni. Nadal możesz skręcić kostkę, upaść, a nawet doznać urazów głowy na bieżni, jeśli nie zwracasz uwagi lub zbyt mocno naciskasz.

Przejście z biegania na bieżni do biegania na świeżym powietrzu

Jeśli jesteś przyzwyczajony do biegania tylko na bieżni, przygotuj się na pewien dyskomfort przy pierwszym przejściu na bieganie na świeżym powietrzu. Ciało potrzebuje czasu, aby się przyzwyczaić!

Michael Conlon z fizjoterapii na linii mety ma trochę doskonały o tym, jak przejść od biegania w pomieszczeniu na bieżni do biegania po chodniku na zewnątrz. Obejrzyj tutaj!

 1. Samoocena – zanim przejdziesz do biegania na świeżym powietrzu, dokonaj samooceny swojego aktualnego stanu zdrowia i umiejętności biegania. Jakie jest Twoje maksymalne tętno na bieżni? Jakie tętno zazwyczaj utrzymujesz na bieżni? Czy są jakieś aktualne bóle, które wymagają Twojej uwagi? Wiedza o tym, gdzie jesteś teraz, pomoże ci ocenić, jak dobrze przechodzisz do biegania na świeżym powietrzu.
 2. Wyceń swoje buty – jeśli biegałeś na bieżni przez całą zimę, 5 dni w tygodniu, a teraz chcesz biegać na świeżym powietrzu przy lepszej pogodzie, upewnij się, że nie ostrzegłeś swoich butów do biegania! Jeśli jesteś bardzo zużyty, będziesz chciał zainwestować w nowe buty do biegania, zanim wyruszysz do pracy na zewnątrz.
 3. Przygotuj się na zmienność – podczas joggingu w pomieszczeniu na swojej maszynie możesz kontrolować klimat, nachylenie, prędkość i wyczucie biegu. Jednak kiedy przełączasz się na zewnątrz, nie masz takiego luksusu. Przygotuj się na takie warunki, jak prędkość wiatru, wilgotność, upał, deszcz, nierówne powierzchnie i twarda ziemia.
 4. Rolka z pianki – przed wyjściem z domu na pierwszy bieg na świeżym powietrzu, rozwałkuj się na wałku piankowym, aby rozluźnić mięśnie łydek, mięśnia czworogłowego i bioder.
 5. Pozostań nawodniony – Upewnij się, że pijesz wystarczającą ilość wody nie tylko w dniu przejścia z biegania w pomieszczeniu na zewnątrz, ale także upewnij się, że pijesz wystarczającą ilość wody dzień wcześniej. Nasze ciała są odwodnione zanim czujemy nawet pragnienie.
 6. Rozciągnij całe ciało – tak jak na początku każdej lekcji egzorcyzmów, przed uderzeniem w chodnik nabierz ruch i płynność w swoim ciele. Rozgrzewka pomaga przygotować ciało do optymalnej mobilności. Poprawi zakres ruchu i pomoże zapobiegać kontuzjom.

Klucz na wynos

Jeśli lubisz biegać, ale szukasz bardziej wolnej od kontuzji i łagodniejszej dla stawów alternatywy dla biegania na świeżym powietrzu, bieżnia jest najlepszym wyborem. Bieganie na bieżni jest bardziej miękkie (wyściełane), a tym samym zmniejsza wpływ na stawy, zapewniając jednocześnie odpowiednią wydolność sercowo-naczyniową, utrzymując Cię w pożądanym maksymalnym tętnie.

Jeśli jednak trenujesz do zawodów, takich jak maraton lub triathlon, będziesz musiał trenować (przynajmniej częściowo) na zewnątrz, aby zapobiec występowaniu takich rzeczy, jak kolano biegacza podczas wyścigu. Możesz jednak podziel czas treningu między bieżnię a chodnikdzięki czemu ćwiczysz utrzymywanie stałego tętna i nadal wykonujesz cardio, ale nie wywierasz tak dużego nacisku na kolana i kości piszczelowe.

Odnieś treść

W bieganiu buty, które nosisz, są wszystkim. Możesz mieć największą wytrzymałość i wytrzymałość na świecie, ale jeśli Twoje stopy są obolałe od źle dopasowanych butów, negatywnie wpłynie to na Twoją wydajność. Wybór butów do biegania nie powinien być zatem decyzją podjętą pochopnie. Zamiast tego chcesz poświęcić swój czas i przeprowadzić badania. Czego należy szukać w idealnym bucie do biegania?

Niedawno zdecydowałeś się na bieganie. Uwielbiasz wolność, którą czujesz, gdy robisz dobry krok, nie wspominając już o tym, jak sprawne jest bieganie. Twoim celem jest wzięcie udziału w wyścigu wcześniej niż później, a już zacząłeś się przygotowywać. Twój kumpel do biegania zasugerował, żebyś kupił skarpetki do biegania w ramach treningu, ale nie jesteś tego taki pewien. Czy skarpetki do biegania są tego warte?