7 psychologicznych korzyści z wędrówek

Nie ma prawdziwego zamiennika świeżego, otwartego powietrza. W jakiś sposób zastałe powietrze na siłowni nie może się równać z bezgranicznym tlenem skaczącym pod słońcem. Jest coś wyjątkowego w odczuwaniu wiatru na twarzy. Żwir chrzęści pod twoimi stopami i widać kilometry.

Właściwie nie ma innego takiego uczucia.

To oczyszcza. Czuje się jak wolność. Po prostu dobrze się czuje.

A kiedy czujemy się dobrze, nasze ciała i umysły odnoszą korzyści.

The korzyści psychiczne i emocjonalne wędrówek wydaje się nie mieć końca. Bycie w naturze ma pozytywne wpływy, których niewiele innych rzeczy na tym świecie może nam dać w takim stopniu. Chociaż pełna lista psychologicznych korzyści płynących z wędrówek jest duża, poniżej przedstawiamy niektóre z najlepszych informacji.

1. Wędrówki zwiększają koncentrację uwagi

psychologiczne korzyści z wędrówek

Teraz, bardziej niż kiedykolwiek, wiele osób spędza ponad 7 godzin dziennie na korzystaniu z technologii. To pozostawia dużo miejsca na konsumpcję informacji. Podobnie niewiele jest miejsca na tworzenie informacji.

Mając do dyspozycji przytłaczającą ilość informacji, łatwo się zboczyć z drogi.

W rezultacie koncentracja uwagi jest wszędzie, ponieważ przełączanie się z jednego zadania na drugie jest tak proste, jak kliknięcie przycisku.

Nie jest tajemnicą, że technologia ma tendencję do ograniczania naszych zdolności koncentracji. Na szczęście jest to jeden z obszarów, w którym wędrówki stanowią potężne lekarstwo. Stara, dobra Matka Natura pragnie twojej pełnej uwagi. Co więcej, ona tego wymaga.

Ćwicząc skupianie się na chwili obecnej, wzmacniamy tę zdolność. Naszą uwagę zwraca wiatr we włosach, słońce na twarzach, odgłosy rdzewiejących drzew. Choć proste, trudno je zignorować, ponieważ czują się tak dobrze.

Właściwie istnieje teoria na ten temat. To jest nazwane Teoria przywracania uwagi (SZTUKA). Sugeruje, że kontakt z naturą wzmacnia koncentrację uwagi.

2. Piesze wędrówki zwiększają kreatywność

Będąc na łonie natury, musimy trzymać nos z dala od naszych telefonów, aby nie wpaść na drzewa lub spaść z klifu. W rezultacie kreatywność wzrasta, gdy odkładamy technologię i informacje, które nam wyrzucają.

Czytać  Dlaczego buty turystyczne są tak brzydkie?

W rzeczywistości badania pokazują, że przebywanie w naturze poprawia tę część naszego mózgu, która reguluje kreatywność. Matka Natura nie wymaga naszej uwagi, przyciąga ją. To, w połączeniu ze zdolnością mózgu do wymyślania nowych pomysłów, gdy czuje się zdrowy i dobry, tworzy idealne środowisko do kreatywności.

3. Wędrówki poprawiają relacje

W co się ubrać na randkę w góry

Oprócz kreatywności i koncentracji uwagi, wędrówki wzmacniają również nasze kręgi społeczne. W rezultacie działa to cuda na nasz nastrój. Łatwo jest nawiązać więź z przyjaciółmi lub rodziną, spędzając czas razem spacerując po lesie. W związku z tym poprawiamy nasze relacje z innymi, jednocześnie poprawiając nasze relacje z samym sobą.

Chociaż prawdą jest, że ćwiczenia same w sobie poprawiają funkcje umysłowe i nastrój, kontakt z naturą dodatkowo je poprawia. Będąc w świecie, który w żaden szczególny sposób nie wymaga naszej uwagi, jesteśmy w stanie głębiej skupić się na naszym otoczeniu.

4. Wędrówki mogą uzdrowić nasze ciała

Jednak korzyści z wędrówek na tym się nie kończą. Badania wykazały również, że wędrówki piesze mogą pomóc w walce z chorobami organizmu poprzez zwiększenie jego zdolności do wytwarzania antyoksydantów. To zastanawia się nad naszym zdrowiem psychicznym i emocjonalnym. Oznacza to, że lepiej radzimy sobie z tym, co rzuca na nas życie.

5. Wędrówki poprawiają nastrój

Dla osób z depresją wędrówki dają ludziom poczucie nadziei. Zmniejsza poczucie beznadziejności i łagodzi reakcję na stres. Dla tych, którzy nie cierpią na depresję, wędrówki wydają się wzmacniać wewnętrzny spokój. Przebywanie w naturze kultywuje głębsze poczucie spokoju i dobrego samopoczucia.

Nasza reakcja na stres ma duży wpływ na nasze codzienne życie. To kolejny obszar, w którym wędrówki piesze mogą mieć ogromny pozytywny wpływ. Wędrując na łonie natury, zwiększa się hormony związane ze spokojem i dobrym samopoczuciem. W ten sposób wędrówki na łonie natury zmniejszają stres, a kroki do lepszego życia stają się wyraźniejsze.

Czytać  Jak sprawić, by wędrówka była zabawą dla całej rodziny?

6. Piesze wędrówki poprawiają samoocenę

Wraz z powyższymi korzyściami emocjonalnymi wędrówka może wzmocnić naszą pewność siebie. Wędrówki na łonie natury mają silny wpływ na nasze samopoczucie. Rozlewa się na inne obszary naszego życia, takie jak nasze uczucia do siebie.

7. Piesze wędrówki poprawiają funkcjonowanie mózgu

W kilku badaniach wykazano, że kemping w naturze ma ogromne korzyści dla mózgu. Na przykład, Proceedings of the National Academy of Sciences of the USA przeprowadziło badanie. Porównano efekty dwóch grup ludzi. Jedna grupa uczestników wybrała się na 90-minutową wędrówkę po mieście. Druga grupa wybrała się na 90-minutową wędrówkę na łonie natury.

Analizując dane, naukowcy po wędrówce skanowali swoje mózgi. Zauważyli, że uczestnicy, którzy wędrowali na łonie natury, powodowali mniejszy przepływ krwi do obszaru, który reguluje depresję i lęk.

Krótko mówiąc, oznacza to, że ludzie, którzy wybierają się na trekking, mniej się martwią, mają mniejszy niepokój i czują się lepiej.

Dlatego wędruję. Po prostu czuje się dobrze. Uczucie słońca na skórze, zapach natury, piękny widok przede mną; to odurzające. Mój nastrój natychmiast się poprawia i czuję poczucie nieważności, które jest dziwnie satysfakcjonujące.

Kiedy wędruję na łonie natury, moje problemy wydają się takie małe. Podobnie lepiej potrafię spojrzeć na swoje życie z perspektywy osoby z zewnątrz. Mogę sobie z nimi radzić bardziej obiektywnie iz mniejszą stronniczością. W połączeniu z ćwiczeniami, spacery po przyrodzie przyniosły mi jedne z najlepszych uczuć i doświadczeń w moim życiu.

Wniosek

Chociaż ta lista zawiera jedne z najlepszych, korzyści te obejmują każdą dziedzinę naszego życia. Przebywanie na łonie natury ma działanie terapeutyczne, którego nie można uzyskać na siłowni. Równie ważna jest potrzeba poznania najlepszych miejsc i zobaczenia, co ma do zaoferowania Matka Natura. A natura ma coś do zaoferowania każdemu.

Czytać  Jak prawidłowo zasznurować buty turystyczne?

Sądząc po wszystkich korzyściach z tej listy, świat chce być widziany i wydaje się, że przyciąga nas to, że chcemy go zobaczyć. Mam nadzieję, że następnym razem, gdy dostaniesz szansę, wybierzesz naturę. To tylko sprawiedliwe; dzikość woła.

Zastrzeżenie

Wszystkie informacje przedstawione w tym artykule są podawane w dobrej wierze i służą wyłącznie celom edukacyjnym. W żadnym wypadku obrazy, grafiki, teksty i inne materiały stworzone w tym artykule nie mogą być postrzegane jako leczenie, diagnoza lub instruktaż. Zwróć się o profesjonalną poradę medyczną do wykwalifikowanego lekarza w przypadku jakiegokolwiek stanu chorobowego.

W nagłych przypadkach należy skontaktować się z najbliższą placówką medyczną w celu uzyskania pomocy. Nie popieramy ani nie rekomendujemy żadnych konkretnych twierdzeń, opinii, procedur lub produktów wyróżnionych bezpośrednio na stronie lub poprzez linki do zewnętrznej strony internetowej.

Zawsze wyprowadzamy niektóre informacje z naszych doświadczeń na świeżym powietrzu, wędrówek lub kempingów i nie udzielamy żadnej gwarancji dotyczącej ich dokładności, kompletności, niezawodności i dokładności. Dlatego wszelkie działania podejmowane w związku z informacjami dostępnymi na tej stronie Hiking Gear Lab są całkowicie na własne ryzyko. Nie będziemy w żaden sposób odpowiedzialni za szkody lub straty poniesione w wyniku polegania na informacjach na naszej stronie internetowej/tym artykule.

Zawsze skonsultuj się z lekarzem lub wykwalifikowanym specjalistą medycznym w celu uzyskania dokładnych informacji przed podjęciem decyzji o zmianie stylu życia lub diety w zależności od informacje podane w Ten artykuł.

Odniesienie :

1. https://journals.plos.org/plosone/article?id=10.1371/journal.pone.0051474

2. https://www.huffpost.com/entry/how-taking-a-hike-can-mak_n_5584809?_guc_consent_skip=1575270970