7 powodów, dla których bieganie czyni cię szczęśliwym

Jasne, nie jest to najfajniejsza rzecz na świecie, aby obudzić się bladym świtem i pobiegać, ale kiedy już wyciągniesz się z łóżka, założysz buty do biegania i zaczniesz biegać, coś się w tobie zmieni. Czujesz się o wiele szczęśliwszy. Dlaczego?

Bieganie sprawia Ci radość na następujące sprawdzone sposoby:

  • Dostajesz więcej endorfin, hormonu dobrego samopoczucia
  • Możesz tworzyć i wzmacniać więzi społeczne poprzez bieganie
  • Wyznaczanie sobie celów, a następnie ich realizacja to wspaniałe uczucie
  • Możesz złagodzić stres, biegając
  • Z każdym biegiem robisz się coraz sprawniejszy, dzięki czemu jesteś zdrowszy i szczęśliwszy
  • Po bieganiu czujesz się lepiej i pewniej siebie
  • Bieganie jest fajne

W tym artykule omówimy 7 najważniejszych powodów, dla których bieganie jest tak przyjemnym hobby dla tak wielu ludzi. Zanim skończysz czytać, z pewnością będziesz miał ochotę założyć buty do biegania i zacząć jeździć na motorze!

7 powodów, dla których warto biegać częściej

Więcej endorfin

Kiedy dostajesz awans w pracy lub masz świetną pierwszą randkę ze swoją sympatią, czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, co konkretnie cię uszczęśliwia? Twój nastrój wynika z hormonu znanego jako endorfina.

Endorfina, rodzaj endogennego neuropeptydu opioidowego, wyzwala receptor opiatowy w mózgu, aby zmniejszyć ból i poprawić nastrój. Endorfiny są więc nie tylko hormonem dobrego samopoczucia, ale także naturalnym środkiem przeciwbólowym!

Czy słyszałeś kiedyś o haju biegacza? Nazwany na cześć biegaczy, ponieważ dotarcie do celu wymaga długich okresów aktywności fizycznej, haj biegacza zmniejsza ból i niepokój, jednocześnie zwiększając euforię. Innymi słowy, to uwalnianie endorfin wprowadza cię w tak fenomenalny nastrój.

Haj twojego biegacza niekoniecznie musi trwać bardzo długo, ale kiedy to się dzieje, czujesz się fantastycznie. Będziesz chciał czuć ten haj raz za razem, co zachęci cię do częstszego wychodzenia i biegania, nawet w te dni, kiedy niekoniecznie masz na to ochotę.

Lepsze kontakty społeczne

Innym powodem, dla którego warto zacząć biegać, jest polepszenie posiadanych kontaktów społecznościowych i tworzenie nowych.

Twoja trasa biegowa z pewnością pozwoli Ci nawiązać kontakt z niektórymi osobami. Może to twoi sąsiedzi po drugiej stronie ulicy, kiedy pierwszy raz wyruszałeś. Następnie biegniesz przez śródmieście swojej dzielnicy, gdzie zobaczysz biznesmenów, sklepikarzy i innych mieszkańców w swoim zagajniku lasu. Jeśli przejdziesz przez park, bez wątpienia natkniesz się na ludzi spacerujących z psami, rowerzystów i innych biegaczy, takich jak Ty.

Niektóre z tych osób, chociaż obce, mogą się przywitać lub życzyć dobrego dnia. Zrobisz to samo i uśmiechniesz się z powodu miłej chwili.

Jeśli codziennie jedziesz tą samą trasą i widzisz, że inny biegacz robi to samo, możesz nawiązać z nim rozmowę. Zanim się zorientujesz, znalazłeś kumpla do biegania.

Kiedy nadejdzie dzień, w którym zaczniesz brać udział w mniejszych wyścigach, półmaratonach, a nawet pełnych maratonach, zostaniesz otoczony przez wielu biegaczy. Możesz się z niektórymi zaprzyjaźnić i znaleźć nową grupę biegaczy, z którą możesz pobiegać, zabierając Cię do nowych części Twojej okolicy lub pokonując miasta i miasteczka, których być może jeszcze nie poznałeś.

Przyjaciele, których poznajesz podczas biegania, to cenione przyjaźnie. Możesz także wzmocnić więzi, które już masz z ludźmi w swoim życiu poprzez bieganie. Być może zaprosisz kilku przyjaciół, aby pobiegli z tobą, albo poprosisz współmałżonka lub rodzeństwo, aby poszli z tobą na spokojne jogging. Robią to kilka razy i również zakochują się w haju biegacza. Teraz masz kolejnego niezawodnego partnera do biegania.

A Zdrowie Harvarda Raport o znaczeniu relacji społecznych wspomina o badaniu, w którym wzięło udział 309 000 uczestników. Uczestnicy, którzy nie mieli silnych powiązań społecznych, mieli o 50 procent większą szansę na przedwczesną śmierć. To sprawia, że ​​izolacja społeczna jest bardziej niebezpieczna niż otyłość i równa śmiertelności, jeśli pali się 15 papierosów dziennie.

Harvard Health podkreślił również korelację między dłuższym życiem, lepszym zdrowiem i większym szczęściem dzięki powiązaniom społecznym. Nie ma znaczenia, czy te powiązania są wśród przyjaciół czy rodziny. Kiedy masz dobrych ludzi w swoim życiu, jesteś szczęśliwszy i dłużej cieszysz się tym szczęściem.

Wyznaczanie i osiąganie celów

Jakie cele masz w życiu? To pytanie, które można od czasu do czasu zadać, na które nie zawsze łatwo jest odpowiedzieć. Być może chcesz wspiąć się po szczeblach korporacyjnej drabiny, ustatkować się i założyć rodzinę lub zaoszczędzić na samochód.

Bez względu na to, jakie masz marzenia lub aspiracje, wyznaczanie celów jest dobrym sposobem na osiągnięcie tego celu. Na przykład, jeśli chcesz kupić samochód, budujesz budżet co tydzień, odkładając niewielkie kwoty pieniędzy. Z czasem będziesz miał gotówkę, której potrzebujesz na pojazd.

Ten artykuł 2020 z Psychologia pozytywna wspomina, że ​​cele są niezwykle ważne w codziennym życiu. Wyznaczając cele, jesteśmy zmotywowani do wykonania wszystkiego, co jest konieczne do ich realizacji. Może to zachęcić nas do myślenia strategicznego i wykraczającego poza nasz symboliczny schemat.

Jeśli osiągniesz cel, podekscytowanie i szczęście, które się z tym wiążą, dodatkowo zmotywują Cię do wyznaczania kolejnych celów. Nawet jeśli ci się nie uda, frustracja może sprawić, że przemyślisz swoje podejście, aby następnym razem móc strzelać do gwiazd.

Biegając, cały czas wyznaczasz sobie cele. Jeśli jesteś nowicjuszem w bieganiu, Twoim pierwszym celem może być zbudowanie wytrzymałości i wytrzymałości na tyle, by ścigać się na 10 km. To jest 6,21 mil, więc zdecydowanie nie jest to łatwy wyścig, przynajmniej nie dla początkujących.

Po ukończeniu pierwszego wyścigu na 10 km poczujesz się zachęcony do budowania kolejnych najdłuższych wyścigów. Być może teraz trenujesz do półmaratonu, który ma 13,1 mil. W końcu dotrzesz również do wyścigu maratonu, który ma co najmniej 26,2 mil.

W tym momencie możesz być gotowy do podjęcia wielodniowej imprezy, znanej również jako wyścig etapowy. W wyścigu etapowym dosłownie zbiegasz z utartej ścieżki. Wraz z bieganiem czerpiesz dreszczyk przygody, co sprawia, że ​​wyścigi etapowe są bardzo poszukiwane przez bardziej zaawansowanych biegaczy.

Nawet jeśli zawiedziesz na dowolnym etapie gry podczas biegania, możesz się przegrupować, uzyskać wsparcie od swojego kręgu biegaczy i dowiedzieć się, jak następnym razem jeszcze skuteczniej gonić za sukcesem.

Łagodzenie stresu

Stres jest nieuniknioną częścią naszego codziennego życia. Być może stresuje cię twoja praca, bo albo nie dogadujesz się ze swoim szefem, albo zawsze masz tyle do zrobienia. Mogą to być relacje rodzinne, które powodują stres, brak finansów lub niezliczone inne czynniki.

Niezależnie od tego, skąd bierze się Twój stres, możesz zauważyć, że wszystkie Twoje zmartwienia znikają, gdy biegasz. Całkowicie zapominasz o zaległym rachunku za czynsz lub wczorajszym przeżuciu przez szefa. Wszystko, co czujesz, to błogość.

To nie przypadek, że stres zmniejsza się podczas biegania. Artykuł 2018 w Dziennik Naukowycytuje badanie z Neurobiologia uczenia się i pamięci który badał związek między bieganiem a zmniejszonym stresem.

Główny autor badania, profesor biologii rozwoju i fizjologii na BYU, Jeff Edwards, powiedział o wynikach: „Ćwiczenia fizyczne to prosty i opłacalny sposób na wyeliminowanie negatywnego wpływu przewlekłego stresu na pamięć”.

Dziennik zauważa również, że szczególnie bieganie może to zrobić.

Przewlekły stres, który jest długotrwałym stresem wynikającym z przedłużającej się złej sytuacji, wytwarza hormony stresu. Hormony te uszkadzają synapsy w hipokampie, części mózgu odpowiedzialnej za przypominanie i rozwój pamięci.

Poprzez bieganie i inną aktywność fizyczną mózg ulega długotrwałemu wzmocnieniu, co pozwala na odbudowę synaps po chronicznym uszkodzeniu spowodowanym stresem. Możesz nawet zauważyć poprawę pamięci, ponieważ hipokamp jest mniej podatny na działanie hormonów przewlekłego stresu.

Sprawność fizyczna

Uwielbiasz biegać za to, czego od ciebie wymaga, np. siłę, wytrzymałość i wytrzymałość. Być może nie zamierzałeś schudnąć, kiedy po raz pierwszy zacząłeś biegać, ale dokładnie to może się zdarzyć, jeśli będziesz się tego trzymać. Jest to szczególnie ważne, jeśli zaczynasz biegać w dłuższych wyścigach, takich jak półmaratony i pełne maratony.

Podczas wyścigu na 5 km, czyli 3,10 mil, każda przejechana mila daje około 100 kalorii, co daje łącznie od 300 do 400 spalonych kalorii. Podczas 10 km możesz spalić około 600 kalorii, jeśli nadal będziesz tracić 100 kalorii na milę.

Po ukończeniu wyścigu w półmaratonach patrzysz na ogromne ilości spalonych kalorii, od 1100 do 1600 na dystansie 13 mil. Pełne maratony mogą z łatwością spalić 2600 kalorii, jeśli ukończysz je w umiarkowanie równym tempie.

Chociaż liczba kalorii, które możesz spalić podczas biegania, może zależeć od Twojego metabolizmu, szybkości biegu, wieku, wagi i płci, możesz zobaczyć, jak biegacze mogą łatwo schudnąć, wykonując swoją ulubioną aktywność fizyczną. Może się okazać, że kilogramy spadną, a ty naprawdę nie będziesz próbował schudnąć.

Lepszy, zdrowszy to taki, który bez wątpienia będzie szczęśliwy. Z łatwością będziesz w stanie nadążyć za wszystkimi biegającymi znajomymi i przekonasz się, że sprawdzanie celów biegowych jest niezwykle łatwe.

Zwiększanie zaufania

Połączenie powyższych czynników, takich jak utrata wagi, lepsza kondycja, więcej przyjaciół, osiąganie celów i poczucie szczęścia, będzie miało kolejną wielką konsekwencję: zaczniesz czuć się bardziej pewny siebie.

To zaufanie obejmie również twoje nieuruchamiane przedsięwzięcia. Możesz wejść do sali konferencyjnej i wygłosić niesamowitą prezentację w pracy, wyjątkowo dobrze uprawiać inne sporty i po prostu cieszyć się wyższą samooceną w każdym aspekcie swojego życia.

Ludzi pociąga pewność siebie, więc możesz nawet zauważyć, że Twój krąg społeczny również się powiększa. Możesz mieć więcej biegających kumpli niż kiedykolwiek.

Bawić się

Czy znasz stare powiedzenie, że jeśli kochasz to, co robisz, to nigdy w życiu nie pracujesz? Tak myślisz o bieganiu. Jeśli masz być szczery, nie lubisz budzić się z obolałymi nogami, a zimowe biegi w mroźnych temperaturach i ciemności też nie należą do Twoich ulubionych, ale całkowicie, całym sercem uwielbiasz biegać.

Zawsze czekasz na swoje biegi. To świetna okazja, aby opróżnić głowę, cieszyć się czasem „ja” i zobaczyć, co potrafi Twoje ciało. Dobrze śpisz po bieganiu, ponieważ zużyłeś tak dużo energii. Poza tym świetnie się bawisz, gdy biegasz, czy to sam, z przyjaciółmi, czy podczas zawodów. Nawet jeśli nie wygrasz wyścigu, nadal cieszysz się z tego, że to zrobiłeś.

Robienie tego, co kochasz, to świetny sposób na szczęście i wiesz o tym osobiście.

Końcowe przemyślenia

Z biegania można czerpać wiele radości z wielu powodów. Twój mózg wytwarza endorfiny, które przyczyniają się do haju biegacza. Kiedy poznajesz nowych przyjaciół poprzez bieganie, jesteś szczęśliwszy i to samo jest prawdą, gdy zaczynasz osiągać swoje cele biegowe. Bycie zdrowszym, budowanie pewności siebie i zmniejszanie stresu również przyczynia się do twojego szczęścia.

Przede wszystkim uwielbiasz biegać, a samo to wystarczy, aby cię uszczęśliwić. Wiesz, co teraz zrobić. Czas wyjść i uciec!

powiązana zawartość

Niedawno zdecydowałeś się na bieganie. Uwielbiasz wolność, którą czujesz, gdy robisz dobry krok, nie wspominając już o tym, jak sprawne jest bieganie. Twoim celem jest wzięcie udziału w wyścigu wcześniej niż później, a już zacząłeś się przygotowywać. Twój kumpel do biegania zasugerował, żebyś kupił skarpetki do biegania w ramach treningu, ale nie jesteś tego taki pewien. Czy skarpetki do biegania są tego warte?