13 sposobów na ogrzanie namiotu bez prądu

Podczas biwakowania prąd nie jest najłatwiej dostępnym narzędziem. Dzisiejszej nocy będzie zimno, a ty chcesz pozostać w namiocie. Jak ogrzać namiot bez prądu?

Oto 13 sposobów na ogrzanie namiotu bez prądu:

 • Zapakuj się w śpiwór
 • Warstwa w górę
 • Spać na dmuchanym materacu
 • Zaizoluj swój namiot
 • Skorzystaj z mat podłogowych do namiotu
 • Używaj termoforów
 • Dodaj dodatkowy koc lub dwa
 • Przykryj się mylarem
 • Wypróbuj podgrzewacze do rąk i stóp
 • Użyj przenośnego grzejnika gazowego
 • Podgrzej skały
 • Smacznego
 • Ćwiczenie

Brak prądu w Twoim zimnym namiocie? Rozgrzej się tymi 13 metodami!

Zamknij się ciasno w śpiworze

Podczas biwakowania śpiwór jest prawdopodobnie najważniejszym dodatkiem. Bez tego nie da się dobrze przespać nocy.

Twój śpiwór jest jednak czymś więcej niż tylko wygodą, ponieważ może również pozwolić ci się ogrzać, gdy zapinasz zamek. Twój śpiwór powinien być wypełniony pierzem puchowym, najlepiej takim, który jest pozyskiwany w sposób zrównoważony. Wypełnienie z pierza szybko ogrzeje Twoje zmarznięte ciało.

Polecamy również śpiwór z elastycznymi sznurkami do ciasnego naciągnięcia śpiwora wokół głowy. Ciepło, które gromadzi się w śpiworze, będzie przypominać grzejnik elektryczny. Śpiwór również potrzebuje wentylacji, aby się nie przegrzać.

W tym poście polecamy 10 śpiworów do wędrówek z plecakiem, które są dostępne w różnych przedziałach cenowych. Niektóre śpiwory są przystosowane do temperatur do -28 stopni Fahrenheita. Nawet w te bardzo chłodne noce nie poczujesz ostrego wiatru w śpiworze!

Warstwa w górę

Ubrania, które nosisz w dzień iw nocy, będą miały ogromny wpływ na to, jak zimno Ci będzie. Warstwy mają kluczowe znaczenie.

Powinieneś nosić co najmniej dwie warstwy na górnej i dolnej połowie ciała. Zaczynając od górnej połowy, warstwa podstawowa nigdy nie może być bawełniana. Problem z bawełną polega na tym, że wchłania pot, utrzymując wilgoć na skórze. Gdy pot ostygnie, zaczniesz się trząść.

Warstwa podstawowa powinna zawierać materiały odprowadzające wilgoć, takie jak nylon, poliester, wełna merynosów lub bambus. Tak, bambus można nosić.

Następnie możesz nałożyć drugą warstwę. Jeśli Twoja warstwa podstawowa jest lekka, druga warstwa może być średniej wagi, ale nie zalecamy drugiej warstwy o dużej wadze do spania. Powinna wystarczyć grubość średniej grubości tkaniny.

Celem warstwy środkowej jest izolacja ciała. Kiedy jesteś na zewnątrz, kończysz to swoją trzecią warstwą, która jest warstwą powłoki lub warstwą zewnętrzną. Trzecia warstwa będzie zawierała zimową kurtkę lub płaszcz, aby chronić Cię przed warunkami atmosferycznymi.

Ponieważ jesteś w pomieszczeniu, dwie górne warstwy ciała są w porządku.

Potem jest twoja dolna połowa, która również potrzebuje izolacji, chyba że chcesz, aby twoje nogi przez całą noc czuły się jak dwa bloki lodu.

Twoja warstwa podstawowa powinna być parą kalesonów lub bielizny. Te same odprowadzające wilgoć materiały nie pozwolą Ci się pocić, więc wybierz materiały syntetyczne, takie jak sztuczny jedwab lub polipropylen. Wełna Merino to kolejny doskonały wybór. Nie martw się, jest o wiele mniej swędzi, niż się wydaje.

Na dolną warstwę podstawową możesz założyć parę miękkich spodni od piżamy o średniej wadze. Nie zapomnij też o długich skarpetkach!

Śpij na dmuchanym materacu

Nawet jeśli jesteś ułożony warstwami od stóp do głów i masz śpiwór, który jest przystosowany do bardzo niskich temperatur, nadal możesz być zmarznięty w zależności od tego, w którym miejscu namiotu śpisz.

Ziemia pod tobą będzie miała mniej więcej taką samą temperaturę jak powietrze na zewnątrz. Jeśli wszystko, co masz między tobą a zimną ziemią, to cienka warstwa tkaniny namiotowej, to oczywiście będziesz się trząść przez całą noc.

Zamiast tego potrzebujesz nadmuchiwanego materaca. Materac uniesie cię na kilka centymetrów, więc nie będziesz miał bezpośredniego kontaktu z zamarzniętą ziemią pod tobą. Rano możesz opróżnić materac, zwinąć go, spakować i ruszyć w drogę.

Jeśli nie możesz znaleźć nadmuchiwanego materaca na czas podróży, zawsze możesz wypróbować łóżeczko kempingowe.

Łóżeczko kempingowe działa w taki sam sposób, jak nadmuchiwany materac, unosząc Cię tak, że nigdy nie czujesz ziemi. Możesz złożyć łóżeczko kempingowe, a kiedy skończysz, schować je do torby.

Wiele łóżeczek kempingowych, zwłaszcza tych, które sprawdziliśmy w powyższym linku, jest ocenianych na 300 lub więcej funtów użytkowania. Ty i partner możecie dzielić łóżeczko. Pomiędzy ciepłem ich ciała a twoim, nie będziesz musiał się martwić o uczucie zimna w nocy.

Izoluj swój namiot

W śpiworze jest Ci wystarczająco ciepło, ale nie tak szybko, jak tylko go rozpinasz. Twój namiot jest naprawdę zimny. Wiesz, że to tylko cienka warstwa materiału, ale czy nie ma sposobu, aby namiot nie był tak porywisty i chłodny?

Rzeczywiście jest. Musisz zaizolować swój namiot.

Jak to robisz? Masz kilka opcji, więc omówmy je teraz.

 • Kup namiot na cztery pory roku: Namiot czterosezonowy nazywany jest również namiotem zimowym. Dzięki wytrzymałej konstrukcji i niższemu profilowi, jesienne i zimowe porywiste wiatry nie mają sobie równych w przypadku tego namiotu.
 • Dodaj materiał izolacyjny: Im więcej warstw, tym lepiej! Niezależnie od tego, czy używasz izolowanych paneli, czy tkaniny do swojego namiotu, powinieneś być w stanie znaleźć to, czego potrzebujesz w lokalnym sklepie z artykułami budowlanymi lub sprzętem. Jeśli nie, spróbuj zakupów online.
 • Zablokuj swój namiot śniegiem: Jeśli śnieg przykrył ziemię, a Ty nadal biwakujesz, możesz stworzyć wokół namiotu barierę śnieżną. Postaraj się zbudować jak najwyższą barierę. Śnieżna ściana złapie wiatr, więc Twój namiot będzie go mniej odczuwał.
 • Załóż plandekę na swój namiot: Jeśli nadal jest jesień i nie ma śniegu na horyzoncie, przykrycie namiotu plandeką może zatrzymać więcej ciepła.
 • Zamknij wszystko: Dokładnie sprawdź, czy Twój namiot jest całkowicie zamknięty. Otwory wentylacyjne powinny być uszczelnione, zamki błyskawiczne mocno zaciągnięte, a wszystko, co można zabezpieczyć w namiocie, powinno być.

Skorzystaj z mat podłogowych do namiotów

Czy twój namiot ma tylko cztery ściany? Rezygnacja z maty podłogowej nie zapewni Ci ulgi podczas wieczornych zajęć i pójścia spać.

Potrzebujesz przynajmniej podłogi namiotu (czyli śladu namiotu), która jest wykonana z tego samego materiału, co reszta namiotu.

Podłoga namiotu wyściełana pianką jest jeszcze lepsza. Wyściełana podłoga będzie przyjemna w nogach. Pianka zapewnia również tyle ciepła, że ​​możesz usiąść na podłodze namiotu, grać w gry planszowe lub coś przekąsić!

Używaj termoforów

Nie, termofor nie jest plastikową butelką napełnioną wrzącą wodą. Zamiast tego jest to gumowa obudowa w kształcie woreczka, do której wlewa się gorącą wodę. Guma pozwala wodzie utrzymywać ciepło przez wiele godzin.

Nie należy bezpośrednio nakładać termoforu na skórę, ale można umieścić jeden lub kilka wokół śpiwora. Gdy termofor emituje ciepło w twoim kierunku, będzie to tak, jakbyś miał włączony grzejnik, ale bez prądu.

Dodaj dodatkowy koc lub dwa

Tak, to kolejna wskazówka dotycząca nakładania warstw, ale dzieje się tak tylko dlatego, że nakładanie warstw jest tak integralną częścią utrzymania ciepła, zwłaszcza gdy można używać tylko naturalnych metod.

Kaszmir, polar bawełniany i wełna to jedne z trzech najcieplejszych materiałów na koce. Powodem jest to, że między włóknami znajdują się przestrzenie, które pozwalają na pozostanie ciepłego powietrza.

Spróbuj narzucić koc na śpiwór, a od razu poczujesz się cieplej. Jeśli Twój śpiwór nie jest szczególnie dobrze przystosowany do przeziębienia, użyj dwóch koców. Poczujesz się prawie tak, jakbyś spał w swoim łóżku w domu.

Zakryj się Mylar

Mylar jest doskonałym izolatorem, dlatego zasługuje na miejsce na tej liście. Czym jest mylar, pytasz? Jest on technicznie znany jako dwuosiowo zorientowany politereftalan etylenu lub BoPET, który jest rodzajem rozciągliwego materiału z politereftalanu etylenu lub PET.

Właściwości mylaru sprawiają, że jest on najbardziej lubiany wśród kamperów na mroźną pogodę. Jest odblaskowy, dzięki czemu jest widoczny w słabym świetle, stabilny chemicznie, a jego wytrzymałość na rozciąganie jest świetna. To także sprawny izolator elektryczny.

Możesz kupić koce mylarowe, odzież mylarową, a nawet namioty mylarowe. Jakkolwiek zaizolujesz się mylarem, nie możesz się pomylić!

Wypróbuj podgrzewacze do rąk i stóp

Twoje kończyny odczuwają skutki zimna bardziej niż jakakolwiek inna część ciała. Zaczyna się od nosa, potem zimno może z łatwością przedostać się do palców rąk i nóg. Zanim się zorientujesz, twoje palce są zdrętwiałe i trudno ci chodzić po śniegu.

Kieszonkowe ogrzewacze do rąk są koniecznością podczas biwakowania w chłodniejszych klimatach. Chociaż nie zrobią zbyt wiele dla reszty twojego ciała, zapobiegając oziębianiu palców, możesz nie czuć się tak zmarznięty do kości.

Zrób sobie przysługę i kup też ocieplacze na stopy. Ocieplacze wsuwają się do butów, działając jak ocieplająca wkładka, dzięki czemu możesz toczyć się przez zaspy śnieżne przez cały dzień bez drętwienia stóp.

Użyj przenośnego grzejnika gazowego

Możesz nie mieć prądu, ale to nie znaczy, że wszystkie opcje ogrzewania muszą wyjść przez okno. Przenośny grzejnik gazowy jest właśnie tym, czego szukasz.

Aby użyć grzejnika gazowego, napełnij go propanem lub gazem ziemnym. Gdy gaz zapali się przez palnik, pojawiają się płomienie. Płomienie docierają do wymiennika ciepła, który jest wykonany z metalu, dzięki czemu szybko się nagrzeje. W ten sposób uzyskujesz wspaniałe ciepło z przenośnego grzejnika gazowego.

Dołączony przewód kominowy umożliwia uwolnienie spalin, dzięki czemu opary nie gromadzą się.

Nie zalecamy używania przenośnego grzejnika gazowego w pomieszczeniach lub w namiocie. Przenośny grzejnik gazowy należy trzymać poza namiotem, ale umieścić go z dala od wlotów powietrza lub zapinanych na zamek okien z siatki.

Po włączeniu przenośnego grzejnika gazowego nie ruszaj go. Możesz zmienić kąt świecenia pilota i potencjalnie spowodować pożar.

Podgrzej skały

Czy tam, gdzie biwakujesz, jest dużo skał? Wtedy możesz polegać na tej metodzie, aby uzyskać ciepło bez prądu.

Zbierz kamienie w kółko i rozpal ogień w środku. Skały zaczną się nagrzewać ze względu na bliskość ognia. Niech ogień płonie tak długo, jak może. Następnie, gdy nadejdzie pora snu, weź zapasową szmatkę i owiń kamienie.

Przenieś kamienie w kierunku namiotu, umieszczając je na zewnątrz namiotu.

Ta metoda, choć skuteczna, jest w jakiś sposób bardziej ryzykowna niż użycie przenośnego grzejnika gazowego. Jeśli wrzucisz kamienie do ognia, ogień może w nieprzewidywalny sposób wzrosnąć, a nawet się rozprzestrzenić. Kamienie spłoną, więc proszę nie wkładać ich bezpośrednio do ognia.

Skały nie utrzymują długo ciepła, ale po spędzeniu wielu godzin w pobliżu płomieni będą gorętsze, niż można by się spodziewać. Nigdy nie należy bezpośrednio dotykać skał. Nawet owinięte w materiał kamienie mogą być ciężkie.

Tkanina ma zapobiegać rozpaleniu przez gorące kamienie ognia w twoim namiocie, ale wciąż mówimy, że nigdy nie możesz być zbyt ostrożny. Trzymaj kamienie poza namiotem, jeśli zdecydujesz się skorzystać z tej metody!

Smacznego

Czy uważasz, że duży posiłek pomaga Ci zasnąć? Świetnie! Możesz również zachować ciepło, wypełniając brzuch dużą liczbą kalorii.

Może się to wydawać dziwną sugestią, ale działa! Kalorie to energia na koniec dnia, więc Twoje ciało ma teraz dodatkową energię do pracy, aby utrzymać Cię w cieple. Poza tym sam akt jedzenia może również generować trochę ciepła, więc śmiało, zafunduj sobie dziś wieczorem coś smacznego.

Ćwiczenie

Naszą ostatnią sugestią dotyczącą utrzymywania ciepła w namiocie bez elektryczności jest trening przed uderzeniem w worek. Kiedy napinasz mięśnie podczas ćwiczeń, wytwarza się ciepło, które następnie przemieszcza się do pobliskiej tkanki.

Twoje serce ma teraz dostęp do cieplejszej krwi, którą przesyła przez całe ciało za pomocą przewodnictwa. Kiedy się pocisz, płynny pot staje się gazem i unosi się w powietrzu poprzez ogrzewanie konwekcyjne. To powietrze jest teraz cieplejsze.

Jeśli nie masz nic przeciwko poceniu się przed snem, lekkie ćwiczenia mogą być świetnym sposobem na ogrzanie się w namiocie.

Końcowe przemyślenia

Kiedy próbujesz ogrzać się w mroźną jesienną lub zimową noc, nie potrzebujesz prądu. Ociepl swój namiot, ubierz się warstwami, podnieś śpiwór kilka centymetrów nad ziemię i może zjedz dobry posiłek (lub mały trening), a w mgnieniu oka poczujesz się cieplej!