10 urazów psów, które najprawdopodobniej wystąpią podczas wędrówki

Wędrówka ze swoim zwierzakiem zapewnia lojalnego towarzysza, a także zwiększone poczucie bezpieczeństwa. Podobnie daje Twojemu psiakowi szansę na ćwiczenie i odkrywanie nowych obszarów, coś, co lubi. Spójrzmy jednak prawdzie w oczy. Na zewnątrz nie do końca jest usłane różami nawet dla najbardziej przygotowanego poszukiwacza przygód. Szczerze mówiąc, prawdopodobieństwo odniesienia kontuzji jest bardzo wysokie, ponieważ nasze ciała są tylko kością i ciałem.

Oczywiście sprawa nie różni się od twojego futrzanego kumpla, mimo że jest on czworonożny. Co gorsza, szczenięta mają zwykle nieświadomą postawę, nie zdając sobie sprawy, jak szkodliwy może być bezlitosny teren na świeżym powietrzu. Niemniej jednak, wiedza i odpowiednie przygotowanie się na niebezpieczeństwa, jakie może napotkać Twój pies na backcountry, może znacznie przyczynić się do ograniczenia ran. Ten artykuł przedstawia dziesięć urazów psa, które najprawdopodobniej przydadzą się podczas wędrówki.

Urazy psa, które są najbardziej prawdopodobne podczas wędrówki

1. Podarte poduszki łap

Większość zwierząt chodzi bez jakiejkolwiek ochrony dla swoich łap. To naraża je na kaktusy, a także gorące lub ostre kamienie. W rezultacie, gdy zobaczysz, że twoje szczenię kuleje lub trzyma łapę w górze, klocki mogą być poszarpane. Najlepsza ochrona przed urazami łap to wysokiej jakości para butów dla psów. Co więcej, na rozdarty obszar można nałożyć krem ​​z opuszkami łap. Co najważniejsze, przed ustaleniem kursu zrozum stan terenu.

2. Złamany paznokieć / kości

Psy mogą być nieustraszone, ale nie są niezwyciężone. Walki mogą być śmiertelne dla każdego zwierzęcia. Fakt, że nie widzisz żadnego utykania nie musi oznaczać, że Twój psiak jest w porządku. Mogą to być szczotkowane żebra, złamane paznokcie lub złamane kości. Niektóre oznaki urazu wewnętrznego obejmują m.in. obrzęk, niezdolność do chodzenia i jęczący ból.

Oprócz bójek Twój pupil może połamać paznokcie lub skręcić nogę. Jeśli wędrujesz blisko drogi, ryzyko wypadku samochodowego jest wysokie. Urazy spowodowane wypadkiem samochodowym mogą być śmiertelne dla Twojego zwierzaka. Dzieje się tak, ponieważ wpływ prawdopodobnie wykroczy poza złamane kości. W rzeczywistości uszkodzenie może obejmować posiniaczone płuca, pęknięcia przepony i inne wewnętrzne łzy, które mogą stanowić ogromne zagrożenie dla życia psa. W konsekwencji, jeśli podejrzewasz, że zwierzę ma złamaną kość lub paznokieć, zanieś je do weterynarza w celu oceny. Trening posłuszeństwa przyda się w upewnieniu się, że pies nie odejdzie.

3. Kłopoty z powrotem lub kulawizna

Powrót Kłopoty lub Kulawizna

Ten poszukiwany uraz może być powiązany genetycznie. Niektóre rasy psów nie są przystosowane do długich spacerów. Małe psy z długimi grzbietami, takie jak bassety, corgi i jamniki, są podatne na problemy z plecami. Wynika to ze zsuniętych dysków, które mogą być spowodowane długimi skokami. Otyłość to kolejny czynnik, który przyczynia się do problemów z plecami. Dlatego kluczowe znaczenie ma kontrola wagi. Podobnie upewnij się, że wyżej wymienione rasy psów są ograniczone do krótkich wędrówek.

Czytać  3 niezbędne sprzęty do przetrwania w dziczy do uprawiania turystyki pieszej

4. Ropnie po ugryzieniu przez kota

Kiedy pies wdaje się w bójkę z innym zwierzęciem, prawdopodobnie dozna siniaków, krwawiących ran lub skaleczeń skóry. Większość z tych urazów okazuje się powierzchowna i goi się w krótkim czasie. Jeśli jednak Twój zwierzak walczy z kotem, może to spowodować ropnie. Ukąszenia kota są małe, a zatem trudne do zauważenia i zwykle. W konsekwencji tkanka skóry zamknie się nad śladami ugryzienia i w tym procesie wyłapuje zanieczyszczenia lub bakterie. Rezultatem są opuchnięte rany, które stają się bolesne po otwarciu. Z drugiej strony ropnie można leczyć antybiotykami lub błyskiem.

5. Udar cieplny

Psy z pieszą kobietą

Odwodnienie może być prawdziwym bólem szyi dla każdego, niech to będą zwierzęta lub ludzie na backcountry. To problem, który jest synonimem upałów. Dlatego zaleca się zaopatrzenie psa w dodatkową wodę podczas wspólnych wędrówek. Co więcej, największą czerwoną flagą zbliżającego się udaru cieplnego jest sytuacja, gdy pies ciężko dyszy.

Odwodnienie jest bardziej widoczne u psów o krótkiej twarzy, z nadwagą lub starszych. Idąc dalej, pierwszym krokiem do uratowania odwodnionego psa jest jak najszybsze przeniesienie go do chłodnego miejsca. Następnie będziesz musiał go zabawić lub spryskać wodą. Niemniej jednak, jeśli Twój pupil nadal walczy pomimo Twojej pierwszej pomocy, zanieś go do specjalisty. Poza tym upewnij się, że podczas podróży w upalny dzień robisz częste przerwy.

6. Trauma oka

Psy uwielbiają przebywanie na świeżym powietrzu, ponieważ daje poczucie wolności. Oczywiście będą dużo się poruszać, węsząc i badając otoczenie. O ile jednak prawdopodobnie będziesz miał założone okulary przeciwsłoneczne, to bezpieczeństwo oczu Twojego psiaka niestety zależy od szczęścia. Oczy psa są dość podatne na zabrudzenia, nie wspominając o ukąszeniach innych zwierząt czy zadrapaniach z dżungli pod krzakiem.

Cóż, uraz może wahać się od zwykłego otarcia lub zadrapania rogówki do poważnych obrażeń, takich jak pęknięcia kuli, perforacje lub owrzodzenia rogówki. Zadrapania kota mogą być bardzo szkodliwe dla twojego futrzanego przyjaciela. Łatwo stwierdzić, kiedy Twój pies doznał urazu oka. W większości przypadków będą łzawiące lub spuchnięte. Podobnie oczy Twojego pupila będą dużo mrugać, a psiak nie będzie chciał ich sprawdzać. Możesz czyścić ciepłą wodą, jeśli brud utknął w oczach. W przeciwnym razie udaj się do weterynarza, jeśli uraz jest zbyt poważny.

Czytać  Jak naturalnie zapobiegać chorobie wysokościowej

7. Reakcje alergiczne

Reakcje alergiczne

Podobnie jak ludzie, psy są uczulone na różne rzeczy, w tym na ukąszenia owadów, nowe pokarmy, rośliny i trawę. Wyprawa do dżungli będzie dużym wyzwaniem dla każdego zwierzęcia z alergią. Objawy, na które należy zwrócić uwagę u alergicznego szczenięcia, to zaczerwienienie skóry, kichanie, swędzenie i opuchnięta twarz. Zapaleni rodzice psów powinni mieć wcześniejszą wiedzę na temat alergii swojego zwierzaka przed wyruszeniem w drogę.

Jeśli zaliczasz się do tej klasy odpowiedzialnych właścicieli psów, nie wychodź z domu bez lekarstwa na alergię psiaka. Z drugiej strony Twój psiak będzie bezradny, jeśli nagle podczas wędrówki poczuje reakcję alergiczną. Na szczęście alergie związane z psami nie zagrażają życiu. Najlepszym rozwiązaniem w tym scenariuszu jest wizyta u weterynarza po receptę na lek przeciwhistaminowy dla szczenięcia.

8. Ugryzienia/zadrapania innych psów

W dżungli Twój pies prawdopodobnie mógłby ocierać ramiona dzikimi zwierzętami lub innymi zwierzętami domowymi. Ewentualne takie spotkania są dość nieprzewidywalne, biorąc pod uwagę, że różne stworzenia mają różne temperamenty. Dzikie zwierzęta są szczególnie agresywne i defensywne wobec swojego terytorium. Dlatego jeśli twój futrzany przyjaciel natknie się na takie bestie, wynikiem będzie śmiertelna przepychanka.

Pamiętaj, wskazane jest trzymanie się z dala od walk zwierząt. Zamiast tego znajdź inne sposoby, aby to rozbić. Aby być po bezpiecznej stronie, poczekaj, aż incydent ucichnie, zanim zajmiesz się swoim psiakiem. Bez względu na siłę lub wielkość twojego zwierzęcia, będzie cierpieć z powodu kilku ugryzień lub zadrapań. Jeśli Twój pies zostanie ranny w bezprecedensowej walce, naciskaj na zraniony obszar, aby zatrzymać krwawienie. Nie trzeba dodawać, że jeśli urazy są głębokie, być może będziesz musiał skorzystać z pomocy weterynarza. Podstawowym sposobem na uniknięcie podobnych doświadczeń jest trzymanie psa na smyczy przez cały czas wędrówki.

9. Spożycie ciała obcego

Psy są żądne przygód

Psy to żądne przygód stworzenia, które będą próbować gryźć lub jeść cokolwiek, gdy są głodne lub po prostu dla zabawy. Obejmuje to kości, zabawki, patyki i tak dalej. W przeciwieństwie do środowiska domowego, w którym większość przedmiotów jest bezpieczna i przyjazna psom, szlak jest pełen obcych rzeczy, które mogą być niebezpieczne dla twojego szczeniaka.

Czytać  10 błędów pieszych często popełnianych przez początkujących

Nawet jeśli przedmiot nie jest trujący, może spowodować inne szkody. Aby nie dopuścić do takich wypadków, uważnie obserwuj swojego psiaka. Jeśli widzisz, jak gryzie nieznany przedmiot, spróbuj wyrwać go z pyska psa. Jeśli tego nie zrobisz, spróbuj monitorować jego zachowanie. Zwykle wymiotuje, gdy duże ciało utknie w ustach. W najgorszym przypadku połknięty przedmiot może pozostać w jelicie psa. Tutaj szukasz fachowej pomocy. Takie niedogodności można złagodzić, jeśli Twój pupil jest zawsze dobrze odżywiony i blisko Ciebie.

10. Oparzenia słoneczne

Podobnie jak ludzie, psy są podatne na oparzenia słoneczne. Jest to uraz, który może doznać Twoje zwierzę latem lub wiosną. Wygląda na to, że długotrwała ekspozycja na nadmierne światło słoneczne jest korzystna nie tylko dla Twojej skóry, ale także dla skóry psa. Ponadto zakres szkód spowodowanych oparzeniami słonecznymi będzie się różnić w zależności od rasy psa. Jest to mocno zakotwiczone w sierści rasy. W największym niebezpieczeństwie są białe psy o cienkiej sierści lub bezwłosej sierści.

Niemniej jednak, nawet psy z grubą sierścią również cierpią na pewne uszkodzenia skóry. Ilekroć skóra psiaka ma oparzenia słoneczne, zmienia kolor na różowy. Dlatego przenieś go w zacienione miejsce, gdy tylko to zauważysz. Jedynym sposobem, aby zabezpieczyć psa przed urazami spowodowanymi słońcem, jest nałożenie sprayu lub kremu chroniącego przed słońcem dla psa lub dziecka na dotknięty obszar. W ten sam sposób rozsądnie jest unikać wędrówek w skrajnym świetle słonecznym przez dłuższy czas. Przede wszystkim nie zapomnij umówić się na wizytę u weterynarza na wypadek, gdyby skóra psa zaczerwieniła się od oparzeń słonecznych.

Wniosek

Rzeczywiście, psy mogą być lekko na nogach, nieustraszone i entuzjastyczne, ale istnieje granica tego, co może znieść ich ciało. Wiąże się to z ich beztroską naturą, która na szlaku może przerodzić się w zagrażające życiu obrażenia. Tak czy inaczej, teraz zdajesz sobie sprawę z niebezpieczeństw, które mogą spotkać Twojego zwierzaka w backcountry. Podejmij wszelkie środki ostrożności, aby wędrówka była bezproblemowa i bez kontuzji. Przed wszystkimi innymi środkami ochronnymi konieczne jest trzymanie psiaka blisko siebie na backcountry.